حادثه‌ تلخ اسیدپاشی سال 1383 که طی آن مرد جوانی به دنبال شنیدن پاسخ منفی ازدواج، اسید به صورت دختری جوان ریخت و علاوه بر نابینایی و کاهش حس بویایی، صورت او را نیز در این حادثه نابود ساخت، پرونده ای بود که اجرای حکمش

 

در سال جاری با واکنش‌های متفاوتی روبرو شد. با شکایت این خانم، قرار مجرمیت برای متهم صادر و پرونده جهت محاکمه به دادگاه کیفری استان تهران ار حادثه‌ تلخ اسیدپاشی سال 1383 که طی آن مرد جوانی به دنبال شنیدن پاسخ منفی ازدواج، اسید به صورت دختری جوان ریخت و علاوه بر نابینایی و کاهش حس بویایی، صورت او را نیز در این حادثه نابود ساخت، پرونده ای بود که اجرای حکمش در سال جاری با واکنش‌های متفاوتی روبرو شد. با شکایت این خانم، قرار مجرمیت برای متهم صادر و پرونده جهت محاکمه به دادگاه کیفری استان تهران ارجاع داده شد. قضات شعبه 71 کیفری، ششم آذر ماه سال 87 پس از اخذ اظهارات متهم و شاکی، حکم قصاص دو چشم به شیوه مورد درخواست شاکی - ریختن اسید در چشم متهم و پرداخت دیه جراحات وارده پس از پرداخت تفاضل دیه از سوی شاکی – را صادر کردند.

 

حکم فوق پس از تأیید ازسوی دادگاه، توسط دیوان‌عالی کشور روز 21 اسفند 87 تأیید و برای اجرا به اداره احکام دادسرای امور جنایی تهران ارجاع شد.

از آن سال تاکنون حکم قصاص در اختیار واحد اجرای حکم دادسرای امور جناحی باقی مانده بود تا این که در ماه اخیر قرار شد این حکم اجرا شود اما بنا به دلایلی به تاخیر افتاد.

دادستان تهران در پاسخ به این ابهام که چرا حکم اسیدپاشی اجرا نشد، گفت: اجرای چنین حکمی مستلزم تمهیدات پزشکی ویژه ای است؛ چون باید قصاص برابر باشد. در روز اجرای حکم مشخص شد اجرا کننده حکم نمی تواند آن چه ما می خواهیم اجرا کند برای همین حکم به تعویق افتاد.

این پدیده شوم از سال‌های 1334 رواج پیدا کرد. یکی از قضات دادگستری از اولین قربانیان اسیدپاشی بوده است. مرتکب جرم کسی بود که توسط آن قاضی به حبس محکوم شده بود. ضایعات شدید و بدنی هولناکی که در سال‌های 1334 تا 1337 رخ داد موجب شد که قانون‌گذار اقدام به تصویب ماده واحده‌ای در خصوص اسیدپاشی نماید که بر اساس آن: «هرکس عمدا با پاشیدن اسید یا هر نوع ترکیبات شیمیایی دیگر موجب قتل کسی ‌بشود به مجازات اعدام و اگر موجب مرض دائمی یا فقدان یکی از حواس مجنی علیه گردد به حبس ‌جنایی درجه یک و اگر موجب قطع یا نقصان یا از کار افتادن عضوی از اعضا بشود به حبس جنایی‌درجه دو از 2 تا 10 سال و اگر موجب صدمه دیگری بشود، به حبس جنایی درجه دو از 2 ‌تا 5 سال محکوم خواهد شد

در خصوص قسمت اول این ماده با توجه به اینکه در قانون مجازات اسلامی، مجازات قتل عمد قصاص می‌باشد، این بخش نسخ شده است. اما قسمت‌های بعدی این ماده تقریبا پابرجاست.

تا قبل از آغاز دهه هشتاد کمتر پرونده اسیدپاشی را می‌توان مشاهده نمود که منجر به قصاص شده باشد. علت دو چیز بود؛ عدم پیش‌بینی قصاص در این ماده واحده و محدودیت‌های قانونی در اجرای قصاص عضو.

همانطور که ماده 272 قانون مجازات اسلامی بیان می‌دارد: در قصاص عضو علاوه بر شرایط قصاص نفس شرایط زیر باید رعایت شود:

1-تساوی اعضا در سالم بودن

2-تساوی در اصلی بودن اعضاء

3-تساوی در محل عضو مجروح یا مقطوع

4-قصاص موجب تلف جانی یا عضو دیگر نباشد

5-قصاص بیشتر از اندازه جنایت نشود

تا مدت‌ها براساس بند 5 ماده 272 که قصاص نباید از اندازه جنایت بیشتر شود، محاکم حکم به قصاص نمی‌دادند و قصاص به پرداخت دیه تبدیل می‌گردید. استدلال این بود که نمی‌توان به طور دقیق میزان جبران و قصاص را در اسیدپاشی تعیین کرد و دقیقا برابر آن اقدام به قصاص نمود. این دیدگاه به نوعی در پرونده اسیدپاشی دو خواهر بی‌گناه در سال 1378 تغییر کرد. در آن پرونده که با واکنش شدید روسای جمهور و قوه قضائیه وقت روبه‌رو شد، در خصوص کور شدن چشم حکم به قصاص داده شد و در خصوص سایر سوختگی‌ها به استناد همان بند 5 ماده 272 حکم به پرداخت دیه صادر گردید.

 

تبعاتی دردناک تر از اسیدپاشی

جرم اسیدپاشی به اعتقاد برخی از حقوقدانان تاکنون دارای ضمانت اجرای کافی قانونی نبوده است. از این‌رو این عده معتقدند که اجرای حکم قصاص می‌تواند مانعی موثر در جلوگیری از وقوع این جرم در آینده داشته باشد. به هر حال اجرا یا عدم اجرای قصاص حقی است که با احکام صادره اکنون در دستان قربانی معروف اسیدپاشی، قرار گرفته است. باید دید آیا این فرد طلوع خورشید را در روزهای آتی زندگی‌اش خواهد دید یا او نیز به سرنوشت قربانی‌اش دچار خواهد شد؟

شاید به طور قطع بتوان گفت که اسیدپاشی به نوعی از بسیاری از موارد قتل عمد نیز شدیدتر بوده و از قساوت قلب بیشتری حکایت دارد. در بسیاری از پرونده‌های قتل، قاتل به دلیل یک لحظه هیجان و عدم توانایی در کنترل خود با ضربه‌ای که به طرف خود وارد می‌آورد مرتکب قتل وی می‌شود اما در اسیدپاشی مسئله کاملاً متفاوت است. در این جرم با فردی روبه‌رو هستیم که با سبق تصمیم مجرمانه اقدام به تهیه وسیله مجرمانه، که در اکثر موارد در اختیار عموم نیز نمی‌باشد، نموده و با آن حداقل یک یا دو حس طرف خود را از بین می‌برد. در این حالت رنج و عذاب جبران نشدنی بر قربانی وارد می‌آید. دراسیدپاشی معمولاً به دلیل نحوه استفاده آن راه فرار و نجات نیز برای قربانی پیش از اقدام مرتکب وجود ندارد..

به‌رغم مطالب فوق، تا مدتها امکان قصاص برای مرتکبین اسیدپاشی وجود نداشت و این افراد معمولا به زندان‌های کوتاه مدت و پرداخت دیه محکوم می‌شدند. قطعا این مجازات برای حل شدن جزء جزء بدن با اسید در حالی که قربانی آن زنده است، کافی به نظر نمی‌رسد. قربانیان این جرم، که اکثرا خانم‌ها هستند، تبعات سنگینی را متحمل می‌شوند، از درد سوختن با اسید تا فراموش شدن و نگاه اطرافیان. این مسائل، تحمل اسیدپاشی را تا یک عمردردناک تر می‌کند.

 

عنصر قانونی جرم اسیدپاشی

در لایحه قانونی مربوط به پاشیدن اسید مصوب 16 اسفند 1337 آمده است: «هر کس عمداً با پاشیدن اسید یا هر نوع ترکیبات شیمیائی دیگر، موجب قتل کسی بشود به مجازات اعدام و اگر موجب مرض دائمی یا فقدان یکی از حواس مجنی علیه گردد به حبس جنائی درجه یک و اگر موجب قطع یا نقصان یا از کارافتادگی عضوی از اعضاء شود به حبس جنائی درجه 2 از دو سال تا 10 سال و اگر موجب صدمه دیگر شود به حبس جنائی درجه 2 از دو تا پنج سال محکوم خواهد شد

چون ماده واحده از مصادیق اصلاحات و الحاقات قانون مجازات عمومی محسوب نمی‌شود مشمول حکم نسخ صریح ماده 729 قانون مجازات اسلامی قرار نمی‌گیرد. در مورد نسخ ضمنی ماده واحده جای تردیدی نمانده که صدر ماده به علت مغایرت با قانون مجازات اسلامی (قصاص نفس) منسوخ است و در مورد آن باید به مواد 204 الی 210 قانون مجازات اسلامی مراجعه شود. ولی قسمت اخیر ماده واحده و همچنین مجازات شروع به آن به قوت خود باقی است.

 

رکن مادی جرم

الف) عمل مرتکب: مقنن با تصریح به فعل پاشیدن مصادیق دیگر این مواد اگرچه منتهی به همان نتایج مندرج در ماده واحده شوند را از شمول این جرم خارج ساخته است. پس خورانیدن یا تزریق آنها از شمول ماده واحده خارج است. در عین حال نباید به منطوق واژه «پاشیدن» تسلیم محض بود، بنابراین اقداماتی مانند ریختن یا فرو کردن اعضاء بدن مجنی علیه در اسید، مترادف پاشیدن محسوب و منطبق با نظر مقنن است.

ب) وسیله: وسیله در این ماده واحده شرط است که همان اسید یا ترکیبات شیمیائی مشابه است.

ج) نتیجه مجرمانه: که از جمله اجزاء دیگر رکن مادی است. این نتایج عبارتند از مرض دائمی، فقدان یکی از حواس، قطع یا نقصان یا از کار افتادگی عضوی از اعضاء یا صدمه دیگر.

 

رکن معنوی جرم

سوء نیت عام: با توجه به صراحت ماده واحده، صرف سوء نیت عام یا قصد فعل پاشیدن اسید بر مجنی علیه کافی است. به علاوه لازم است که مرتکب به ماهیت وسیله (اسید یا ترکیباتی شیمیایی دیگر) نیز آگاه باشد تا بتوان مرتکب را عامد در پاشیدن اسید شناخت. در این جرم سوء نیت خاص (قصد نتیجه) شرط نیست و صرف سوء نیت عام کافی است و این اعم است از آنکه مرتکب نتیجه حاصله را خواهان بوده یا نبوده. لازم به ذکر است که ویژگی‌های مجنی علیه از نظر سن، جنس، سلامتی، بیماری، ضعف یا قوت نیز تأثیری در اعمال مجازات بر کسی که با پاشیدن اسید موجب مجروح شدن دیگری شده نخواهد داشت.

 

مجازات

الف) مجازات جرم تام: مجازات مقرر در ماده واحده (حبس) تابع شدت و ضعف نتایج مجرمانه است. چنانچه موجب مرضی دائمی یا فقدان یکی از حواس مجنی علیه یا قطع یا نقصان یا از کار افتادگی شود به حبس از دو سال تا ده سال و اگر موجب صدمات دیگری شود به حبس از دو سال تا ده سال و اگر موجب صدمات دیگری شود به حبس از دو تا پنج سال محکوم خواهد شد.

ب) مجازات شروع به اسیدپاشی: شروع به اسیدپاشی صرف‌نظر از قصد نتیجه و یا انگیزه مرتکب جرم قابل مجازات است و کافی است که قصد فعل او احراز شود.

ج) تخفیف و تعلیق مجازات: با توجه به منسوخ بودن ماده 44 قانون کیفر عمومی و قانون تعلیق اجرای مجازات مصوب 1346 که مجازاتهای حبس بیش از یکسال را قابل تعلیق نمی‌دانست، اعمال ماده 22 قانون مجازات اسلامی جهت تخفیف و اعمال ماده 25 به بعد قانون مجازات اسلامی جهت تعلیق مجازات بلامانع است.

 

اسیدپاشی و افساد فی‌الارض

در قانون مجازات اسلامی مصادیق محاربه و افساد فی الارض به طور انحصاری مشخص و در هر مورد مقنن به نوع جرم، وسیله، موضوع و امثال آنها تصریح نموده است.

چون اسید سلاح محسوب نمی‌شود و مستند قانون برای محارب و مفسد فی‌الارض شناختن اسیدپاش وجود ندارد نمی‌توان مرتکب چنین جرمی را مفسد فی‌الارض شناخت.

 

قرار بازداشت موقت الزامی برای مرتکب جرم اسیدپاشی

در شقاوت‌آمیز و هولناک بودن جرم اسیدپاشی و آثار آن تردید نیست لذا مقنن در ماده 35 قانون آئین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری مقرر داشته که در موارد زیر، در صورت وجود قرائن و امارات کافی که دلالت بر توجه اتهام به متهم نماید صدور قرار بازداشت موقت الزامی است و تا صدور حکم بدوی ادامه خواهد یافت

الف) قتل عمد، آدم‌ربائی، اسید پاشی و محاربه و فساد فی‌الارض

ب...

قصاص و ضرورت اجرا

وقتی به موضوع قصاص در اسلام می‌نگریم درمی‌یابیم که خداوند حتی نسبت به خود انسان برای او دلسوزتر است زیرا اگر این حکم نبود هر جنایتی انجام می‌شد و قوانین خودساخته بشری ظلم در حق دیگری را آزاد می‌کردند.

قصاص علاوه بر حیات، مانع از تجری شدن متجاوزان به حقوق دیگران است. البته گذشت از اجرای حکم قصاص نیزتنها با رضایت شاکی مجاز دانسته شده است.

قرآن مجید هم برای توجه بشر به اجرای حدود قصاص مثال‌های فراوانی زده است و ما در تاریخ هم داشته‌ایم که برای احقاق حق و قصاص یک نفر، چند طایفه در جنگ‌ها و خونریزیها نابود شده‌اند در حالیکه اگر "یک چشم، با یک چشم و یک گوش با یک گوش" قصاص می‌شد، چنان وضعیت خطرناکی پدید نمی‌آمد.

برخی معتقدند اولین ملاک برای اجرای حکم قصاص خداخواهی و خدا محوری است و در کنار آن تداوم حیات بشری است که آن نیز در راستای حکم خداوند قرار دارد و نمی‌توان خللی در آن وارد ساخت.

وظیفه اصلی دستگاه قضایی هم علاوه بر شناخت حق، یاری کردن مظلومان برای رسیدن به حق و حقوق خود است. همه قضات نیز برای این تعهد اخلاقی، شرعی و قانونی خود قسم یاد کرده‌اند.

روند صدور حکم و مراحل طی شده آن نشان می‌دهد که قاضی و دادگاه طبق قانون و شرع به تکلیف الهی خود عمل کرده‌اند و اکنون این دستگاه قضایی است که می‌بایست به دور از حاشیه سازیهای احتمالی سیاسی و بین‌المللی به تکلیف خود عمل کند..

قاضی و حکومت اسلامی برای احقاق حق در یک مسیر قرار دارند و رابطه منسجمی میان این دو وجود دارد که نمی‌توانند جدای از هم باشند و حکومت برای معرفی اسلام راستین اکنون باید مدافع قاضی عادلی باشد که براساس احکام جزایی اسلام حکم صادر کرده است.

منافع شخصی، سیاسی و جناحی و حتی حقوق‌های به اصطلاح بین‌المللی نباید خللی در اجرای حق، پس از شناخت آن ایجاد کند. البته این حق هم وجود دارد که قوه قضائیه برای ایجاد صلح و سازش تلاش کند؛ ولی اگر علیرغم تلاش‌ها شاکی خواستار احقاق حق خود باشد، نمی‌توان بر خلاف خواست او حکم را معطل نگه داشت، همچنانکه همیشه موضوع داوری و ریش سفیدی وجود داشته است.

بحث کیفری، بحث حساسی در اجرای احکام است همچنان که قصاص از حساس‌ترین بخش احکام کیفری محسوب می‌شود و نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت. در این عرصه هرگونه حرکت احساسی یا به منظور جلب رضایت فرد، گروه، طایفه، طرفداران افراطی و حتی پیشبرد مسایل سیاسی و یا مراوده‌‌ای باشد، به زیان حق، قانون و شرع مقدس خواهد شد که تعلل و کوتاهی خاصی را به هیچ وجه نمی‌پذیرد.

مطمئنا برخورد با این جرم باز هم نیاز به شجاعت و رعایت مصالح عمومی دارد تا با متناسب کردن مجازات این جرم بتوان تا حد امکان جلوی تکرار این حوادث ناگوار را گرفت.

منابع:

1- خبرگزاری مهر، 29 خرداد 1390

2- روزنامه تهران امروز، اول خرداد 1390

3- روزنامه کیهان، اول خرداد 1390

4- .ایمانی، عباس؛ «فرهنگ اصطلاحات حقوق کیفری»، تهران، آریان، 1382، ص 51

5- آقائی‌نیا، حسین؛ «حقوق کیفری اختصاصی (جرائم علیه اشخاص)»، تهران، بنیاد حقوقی میزان، چ سوم، 86، ص 311.

6- «مجموعه جرائم و مجازات‌ها»، تدوین و تنفیع از عباسعلی رحیمی‌اصفهانی، مصطفی سلیمانی و مهدی روحانی؛ تهران؛ ریاست‌جمهوری، معاونت پژوهش؛ تدوین و تنفیع قوانین و مقررات، اداره چاپ و انتشار، 1383، چ دوم، ص 526 – 527

7- آشوری، محمد؛ «آیین دادرسی کیفری»، تهران، سمت، 1386؛ چ هشتم، ج دوم، ص 178.

 

نوع مطلب : حقوق جزا و جرم شناسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 10 مرداد 1398 12:39 ب.ظ

You actually revealed it terrifically.
online pharmacies india discount canadian pharmacies canada medication list online canadian pharmacy canadian online pharmacies pharmacy canada top rated canadian pharmacies online Canadian Pharmacy USA canadian medications by mail canadian pharmacy no prescription
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:54 ق.ظ

Perfectly expressed truly. !
cialis soft tabs for sale walgreens price for cialis comprar cialis navarr cialis 20 mg cost usa cialis online where do you buy cialis cialis generico milano look here cialis order on line cialis coupons cialis for daily use
شنبه 25 خرداد 1398 04:20 ب.ظ

With thanks! I enjoy it.
cialis italia gratis we use it 50 mg cialis dose tadalafil cialis tablets australia miglior cialis generico cialis authentique suisse tadalafil 10 mg cialis 10mg prix pharmaci prices on cialis 10 mg overnight cialis tadalafil
پنجشنبه 23 خرداد 1398 09:05 ب.ظ

Really loads of great material!
achat cialis en suisse wow look it cialis mexico online cialis we choice cialis uk recommended site cialis kanada tarif cialis france cialis generic tadalafil buy cialis 20 mg effectiveness cialis generico cialis price in bangalore
دوشنبه 20 خرداد 1398 01:53 ب.ظ

Beneficial stuff. Thanks a lot!
fast cialis online cialis dose 30mg usa cialis online cialis pills boards we like it safe cheap cialis online cialis only now cialis for sale in us rx cialis para comprar brand cialis nl canadian cialis
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 05:08 ب.ظ
スーパーコピーブランド専門店、ブランドコピー時計激安N級品
پنجشنبه 22 فروردین 1398 03:12 ق.ظ

Seriously plenty of superb information.
canadian pharcharmy online trusted pharmacy canada online pharmacies in usa canadian pharmacy king canadian pharmacy meds canadian pharmaceuticals nafta canadian pharmacies that are legit trust pharmacy canada reviews drugs for sale deep web canada pharmacies account
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:58 ق.ظ

Nicely put. Thank you.
cialis daily new zealand cialis great britain cialis generique sublingual cialis online cialis purchasing cialis uk next day cialis generico cialis price thailand cialis super acti cialis 100 mg 30 tablet
چهارشنبه 14 آذر 1397 02:00 ب.ظ

Seriously a lot of excellent info.
where cheapest cialis cialis side effects precios de cialis generico buying cialis in colombia buy online cialis 5mg cialis 20 mg best price cialis daily cialis online deutschland we recommend cialis info cialis price thailand
سه شنبه 13 آذر 1397 03:30 ب.ظ

Kudos! Useful stuff.
are there generic cialis deutschland cialis online tadalafil tablets click here take cialis cialis alternative if a woman takes a mans cialis cialis diario compra 40 mg cialis what if i take generic cialis with dapoxetine cialis venta a domicilio
سه شنبه 13 آذر 1397 04:07 ق.ظ

Valuable facts. With thanks.
buy cialis online nz cialis rezeptfrei sterreich acheter cialis kamagra buy cheap cialis in uk comprar cialis navarr wow look it cialis mexico cialis tadalafil cialis prices in england only here cialis pills cialis uk next day
دوشنبه 12 آذر 1397 03:00 ب.ظ

Wow many of fantastic info.
cialis from canada get cheap cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne il cialis quanto costa cialis rezeptfrei cialis lilly tadalafi cialis 200 dollar savings card cialis 100 mg 30 tablet cialis daily reviews viagra cialis levitra
یکشنبه 11 آذر 1397 03:17 ب.ظ

Great stuff. Thank you.
cialis en mexico precio cialis free trial buy original cialis cialis daily reviews cialis generic availability cialis professional from usa click now buy cialis brand cialis baratos compran uk cialis for sale in europa brand cialis generic
یکشنبه 11 آذر 1397 03:31 ق.ظ

Nicely put. Many thanks!
cialis prices in england cialis ahumada calis bulk cialis order cialis from india 5 mg cialis pharmacie en ligne precios cialis peru cialis 5 mg buy low cost cialis 20mg generic cialis pill online
پنجشنبه 8 آذر 1397 04:42 ب.ظ

You said it nicely..
how to buy cialis online usa how much does a cialis cost only best offers 100mg cialis buy cialis online legal cialis per paypa when will generic cialis be available cipla cialis online cialis efficacit cialis 30 day sample only now cialis for sale in us
پنجشنبه 8 آذر 1397 04:44 ق.ظ

Whoa many of fantastic advice.
how to purchase cialis on line cialis soft tabs for sale cuanto cuesta cialis yaho cipla cialis online can i take cialis and ecstasy tesco price cialis cialis lowest price recommended site cialis kanada price cialis per pill sialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:15 ب.ظ

Kudos, I appreciate this!
cialis generico in farmacia cialis et insomni preis cialis 20mg schweiz order cialis from india acheter cialis meilleur pri acquistare cialis internet cialis online napol cialis e hiv safe site to buy cialis online cialis e hiv
چهارشنبه 7 آذر 1397 04:11 ق.ظ

Thanks. I like this!
enter site very cheap cialis sialis low cost cialis 20mg buy online cialis 5mg cialis generico milano cialis online buying cialis overnight cialis generic tadalafil buy cialis sans ordonnance comprar cialis navarr
جمعه 20 مهر 1397 01:18 ق.ظ

Kudos! Lots of knowledge.

buy levitra 20 mg levitra 10 mg kopen levitra 10 mg prezzo levitra generic buy levitra online levitra levitra 20mg levitra 10 mg kopen generic levitra levitra prices
سه شنبه 10 مهر 1397 02:16 ب.ظ

This is nicely put. .
cialis flussig order generic cialis online cialis 05 cialis daily new zealand how much does a cialis cost cialis 5mg billiger il cialis quanto costa cialis tablets for sale cialis wir preise cialis kaufen bankberweisung
یکشنبه 8 مهر 1397 09:13 ق.ظ

Thank you. Great information!
cialis generic availability buy name brand cialis on line tadalafil tablets cialis et insomni acquistare cialis internet generic cialis in vietnam cialis per paypa cialis 20 mg best price buy cialis online legal free cialis
شنبه 7 مهر 1397 09:55 ق.ظ

Thanks a lot, I enjoy it!
import cialis cialis purchasing cialis efficacit cialis coupons order a sample of cialis cialis dosage recommendations how do cialis pills work wow cialis tadalafil 100mg pastillas cialis y alcoho where to buy cialis in ontario
شنبه 31 شهریور 1397 10:52 ب.ظ

Nicely put, Thanks!
canadian online pharmacy cialis from canada canada online pharmacies canada medication list canadian pharmaceuticals nafta canadian pharmacys best canadian mail order pharmacies canadian pharmacy world global pharmacy canada buy vistagra online safe
چهارشنبه 28 شهریور 1397 11:41 ب.ظ

Amazing a good deal of beneficial advice.
cialis 20mg preis cf does cialis cause gout cialis side effects cialis pills boards non 5 mg cialis generici buy cialis online female cialis no prescription cialis generico online link for you cialis price cialis tadalafil
چهارشنبه 14 شهریور 1397 02:23 ق.ظ

You expressed that superbly.
canadian pharcharmy online24 canadian online pharmacies rated canadian online pharmacies rated canadian pharmacy king good canadian online pharmacies Northwest Pharmacy trusted pharmacy canada online pharmacies legitimate best canadian pharmacies online canadian pharmacies online prescriptions
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:32 ب.ظ

Nicely put, Regards!
cialis generico we like it cialis soft gel cialis taglich cialis canada on line cialis daily new zealand discount cialis buy cialis online cheapest how does cialis work buy cialis uk no prescription cialis dosage recommendations
دوشنبه 12 شهریور 1397 06:08 ق.ظ

You reported this terrifically.
buy brand cialis cheap recommended site cialis kanada cialis professional yohimbe cialis generico comprar cialis 10 espa241a cialis herbs only best offers 100mg cialis tadalafil generic cialis 5 mg para diabeticos where to buy cialis in ontario
یکشنبه 11 شهریور 1397 03:35 ب.ظ

Seriously tons of fantastic facts!
cialis generisches kanada generic cialis pro cialis price thailand where do you buy cialis cialis 20 mg best price cialis coupons printable ou acheter du cialis pas cher cialis manufacturer coupon cialis lowest price cialis prezzo al pubblico
سه شنبه 23 مرداد 1397 05:03 ق.ظ

Very good tips. Many thanks!
usa online pharmacy how can i buy viagra without seeing a doctor get viagra prescription buy viagra online forum order sildenafil buy viagra usa cheap viagra with prescription buy viagra online forum buy viagra online paypal order pharmacy online
دوشنبه 22 مرداد 1397 08:49 ب.ظ

Truly quite a lot of superb material!
cialis tablets where do you buy cialis cialis 5 mg schweiz cialis herbs i recommend cialis generico cialis ahumada acheter cialis meilleur pri cialis generico en mexico prices for cialis 50mg cialis uk
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
وبلاگ حقوقی اعتدال
درباره وبلاگ

با سلام
هدف از ایجاد این وبلاگ،کمک به پیشبرد مباحث حقوقی و کمک به حل مشکلات جامعه امروزی ایران است.
شماره جهت مشاوره حقوقی رایگان
09372335214
ارتباطبامدیر
saeedmaadikhah@yahoo.com

مدیر وبلاگ : انجمن علمی حقوق
مطالب اخیر
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو