سخنگوی قوه‌قضاییه برای بار شصت‌وسوم به میان خبرنگاران آمد و به سوالات آنان پاسخ داد. غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در این جلسه از پرونده بابک زنجانی، محکومیت تعدادی از متهمان خارج از ایران، نحوه و لزوم برخورد با بی‌حجابی، وضعیت خبرنگار اصلاح‌طلب بازداشت‌شده، پرونده محمود خاوری و دیگرمتهمان پرونده موسوم به سه‌هزارمیلیاردی و... سخن گفت.

محسنی‌اژه‌ای در این جلسه از مزایده هزارو500میلیاردتومان از اموال بابک زنجانی و تمدید قرار بازداشت موقت او خبر داد و گفت: «قرار بازداشت موقت وی مجددا تمدید شده است و اقداماتی با وزارتخانه‌های ذی‌ربط و اعضای آن در این خصوص صورت گرفته است. با همکاری وزارتخانه‌های مختلف از جمله وزارت امورخارجه و نفت هزارو500میلیاردتومان از اموال وی به مزایده گذاشته شده و برای پرداخت مابقی بدهی برای شناسایی اموال وی در داخل و خارج کشور اقدام شده است.»

اژه‌ای با اشاره به اینکه تعدادی از افراد نزدیک به بابک زنجانی نیز دستگیر شده‌اند، افزود: «این پرونده همچنان تمام نشده است و مسیر آن ادامه دارد، تعدادی نیز بازداشت و مجددا آزاد شده‌اند.»

او در پاسخ به پرسشی مبنی بر آخرین وضعیت پرداخت مطالبات و معوقات بانکی ادامه داد: «پرونده بابک زنجانی نیز یکی از پرونده‌های معوقات بانکی است. در این خصوص پرونده سه‌هزارمیلیاردی نیز تعیین‌تکلیف شده و برای برخی از پرونده‌های دیگر نیز حکم قطعی صادر شده است و حکم باقری درمنی نیز در این راستا صادر شده است.»

اژه‌ای همچنین برای بار سوم در نشست‌های خبری خود از صدور حکم تعدادی از افرادی خبر داد که از ایران خارج شده‌اند. او در مورد وضعیت 27نفر از افرادی که در جریان «فتنه 88» تحت‌تعقیب هستند، گفت: «سه تا چهار پرونده به اجرای احکام رفته، هفت تا هشت پرونده مراحل اجرایی را طی می‌کنند و برای 14نفر نیز در پرونده کیفرخواست صادر شده اما هنوز به دادگاه نرفته است.»

او در ادامه در مورد سوالی درباره اخلاق رسانه‌ای و با اشاره به اینکه یک مجری مشهور صداوسیما در فیس‌بوک خود در مورد خانم خبرنگاری که در ایران نیست مطالبی را نوشته، افزود: «هم وجدان انسان، هم شرع، هم قانون و هم جامعه اسلامی اقتضائاتی دارد و فرد باید خود را جای طرف مقابل بگذارد که چرا علیه او حرف بزند و نتواند از خود دفاع کند و این امر خلاف‌شرع، قانون و وجدان و قابل پیگیری است.»

محسنی‌اژه‌ای همچنین در سخنانی از برخورد با بد‌حجابان خبر داد و گفت: «کسانی که فرهنگ ابتذال را ترویج می‌دهند و در کشور اسلامی برخلاف قانون و شرع و برخلاف خواسته ملت مسلمان بی‌عفتی، بی‌اخلاقی و بی‌حجابی را ترویج می‌کنند و دامن می‌زنند، بدانند که این کشور، کشور اسلامی است و مردم متدین هستند و قانون اجازه چنین کاری را به آنها نمی‌دهد.


«این توصیه و سفارش همیشگی نیست چراکه اگر آنها به اقدامات مجرمانه خود ادامه دهند دستگاه‌های ذی‌ربط نیروی انتظامی و قوه‌قضاییه با آنها برخورد می‌کنند.» غلامحسین محسنی‌اژه‌ای افزود: «افرادی به‌صورت باندی و گروهی باوجود کشف حجاب که جرم محسوب می‌شود می‌خواهند یک دهن‌کجی به مردم و نظام داشته باشند که این موضوع یک جرم ساده نیست و بعضی از افراد علاوه بر اینکه یک نوع بی‌عفتی دارند مزاحمتی نیز برای مردم ایجاد می‌کنند. افرادی هم هستند که بارها تذکر گرفته‌اند و اصلاح نشده‌اند و رعایت نیز نمی‌کنند و دوباره جرم مشابه را تکرار می‌کنند که در قانون پیش‌بینی شده حسب شلاق و جزای نقدی که دارد حسب مورد توسط قاضی اقدامات قانونی صورت گیرد.


برادر «مه‌آفرید» غیابی محاکمه و محکوم شد
او ادامه داد: «کسانی که جرم در ایران مرتکب می‌شوند و به خارج از کشور به‌صورت قانونی یا غیرقانونی می‌روند و تحت تعقیب قرار می‌گیرند حتما به نفعشان است که به ایران برگردند تا به اتهامشان رسیدگی شود. زمانی که افراد در خارج از کشور هستند نمی‌توانند از خودشان دفاع کنند بنابراین به افراد توصیه می‌کنیم چه در مسایل امنیتی، چه در مسایل مالی و در سایر مسایل اگر تحت تعقیب هستند بیایند تا پرونده‌شان بررسی شود. یکی دیگر از متهمان پرونده موسوم به سه‌هزارمیلیاردی که برادر فردی است که حکم اعدام برایش اجرا شده غیابا محاکمه و محکوم شده است و مسیر قانونی باید طی شود و این فرد حق واخواهی دارد.»

او افزود: «حدود 27نفر از کسانی که در جریان فتنه 88 تحت تعقیب بوده‌اند کیفرخواست برایشان صادر و به دادگاه ارسال شده است. برای 13 نفر از این 27نفر بعضا حکم صادر و برای سه تا چهار نفر نیز غیابا حکم صادر و از طریق رسانه‌ها اعلام شده و بقیه نیز در مسیر اعلام آگهی در رسانه‌ها هستند و می‌توانند بیایند و دفاع کنند.»سخنگوی قوه‌قضاییه در پاسخ به پرسشی مبنی بر حکم غیابی برادر مه‌آفرید گفت: «تعدادی از افراد هستند که پرونده‌های آنها در دادگاه مطرح است و افرادی نیز از جمله برادر آقای مه‌آفرید که در داخل کشور نیستند به‌صورت غیابی حکم وی صادر شده است.»

محسنی‌اژه‌ای در مورد اعدام بی‌سروصدای مه‌آفرید خسروی توضیح داد: «از دادستان شنیده‌ام که به خانواده مه‌آفرید روز قبل به‌خاطر همین موضوع ملاقات داده‌اند و اشاراتشان به همین دلیل بود و با هر دو خانواده ملاقات انجام شد که این ملاقات کاملا با قبلی‌ها متفاوت بود؛ چراکه جزای نقدی را گرفته بودند و می‌خواستند حکم را اجرا کنند بر همین مبنا ملاقات انجام شد، در روزی که ملاقات نبوده و به آنها فهماندند که می‌خواهند حکم را اجرا کنند.»


افراد با گمانه‌زنی و اطلاعات نادرست موجب مشوش‌شدن اذهان عمومی نشوند
به گزارش ایسنا او در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در رابطه با دستگیری یکی از خبرنگاران اصلاح‌طلب و اینکه خانواده‌ او هیچ‌گونه خبری از وی ندارند، گفت: «هیچ متهمی وجود ندارد که خانواده‌اش از محل بازداشت وی مطلع نباشد. من اتهام افراد را نمی‌توانم بگویم اما چنین چیزی نیست و ما مطلقا همچین موضوعی را نداریم که خانواده‌های افراد از محل بازداشت افرادی که زندانی شده‌اند خبر نداشته باشند.»


او با بیان اینکه «در مورد اتهام این فرد به‌دلیل اینکه پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است نمی‌توانم مطلبی بگویم» در مورد عدم تماس این روزنامه‌نگار با خانواده‌اش گفت: «تماس‌داشتن متهم با خانواده یک مساله است اما عدم اطلاع خانواده از مکان بازداشت متهم مساله دیگری است. ممکن است خانواده متهم بداند که این فرد در بازداشتگاه اوین به سر می‌برد اما از بند نگهداری آن اطلاع نداشته باشد که این مساله امری عادی است.» او در پاسخ به سوالی در مورد سخنان وزیر ارشاد و تانگوی تخم‌مرغ داغ نیز گفت: از ایشان باید بپرسید قوه‌قضاییه در چارچوب قانون اساسی یکسری اختیارات دارد اگر در غیر این موارد است بفرمایند کجاست.


منظورم روحانی نبود
محسنی‌اژه‌ای در مورد سخنرانی اخیر خود گفت: «منظورم آقای روحانی نبوده؛ من گاهی در مقام سخنگو حرف می‌زنم اما خودم به‌عنوان یک شهروند و به‌عنوان یک طلبه نیز نسبت به مسایلی که در کشور می‌گذرد بی‌تفاوت نیستم و نسبت به مسایل اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی نیز به‌عنوان یک شهروند طلبه اگر چیزی به ذهنم برسد مطرح می‌کنم اما عرض من ناظر بر فرد خاصی نبوده است.»


سخنگوی قوه‌قضاییه همچنین درباره دستگیری خاوری گفت: «مدت‌های طولانی است که پلیس بین‌الملل و دستگاه قضایی دنبال این فرد متهم به فساد مالی هستند تا به دستگاه‌های قضایی تحویل داده شود و هر اقدام لازمی در این خصوص انجام می‌شود.»

تلاش خاوری برای فروش منزلش
رییس دفتر اینترپل در تهران آخرین وضعیت پرونده خاوری را تشریح کرد. سردار مسعود رضوانی در حاشیه سیزدهمین نشست افسران تماس آسیایی اینترپل در مورد آخرین وضعیت خاوری گفت: «بر اساس دستور پلیس اینترپل پیگیر آخرین وضعیت مجرمان هستیم به‌گونه‌ای که پس از استرداد یکی از مجرمان مالی از امارات دونفر دیگر نیز از ارمنستان به کشور بازگردانده شدند.»

وی با بیان اینکه چندی پیش دو متهم به قتل از سوی پلیس ایران به افغانستان تحویل داده شدند، در مورد آخرین وضعیت خاوری گفت: «پیگیر وضعیت خاوری هستیم و پرونده این فرد به دست مقامات قضایی کانادا رسیده است و به‌دنبال اخذ حکم استرداد وی از مقامات کانادایی هستیم.»وی در مورد شایعاتی مبنی بر تغییر منزل خاوری در کانادا گفت: «پلیس کانادا به شکلی تایید کرده است که خاوری تلاش داشته منزلش را به فروش برساند و به‌جای دیگر برود اما پیگیر وضعیت وی هستیم.»/

نوع مطلب : اخبار، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


دوشنبه 27 شهریور 1396 06:35 ب.ظ
Hi! I could have sworn I've been to this blog before but after
browsing through a few of the articles I realized it's new to me.
Anyways, I'm definitely pleased I discovered it and I'll be bookmarking it and checking back often!
جمعه 17 شهریور 1396 05:46 ق.ظ
Unquestionably believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the net the simplest thing to be aware of.
I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they just don't
know about. You managed to hit the nail upon the top as well as
defined out the whole thing without having side-effects ,
people can take a signal. Will probably be back to get more.
Thanks
چهارشنبه 18 مرداد 1396 04:05 ب.ظ
This is a topic which is close to my heart...
Best wishes! Where are your contact details though?
دوشنبه 16 مرداد 1396 10:54 ق.ظ
Wow! At last I got a website from where I be able to
really get valuable information regarding my study and knowledge.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 02:58 ب.ظ
Hi there, I read your blog regularly. Your humoristic
style is witty, keep it up!
پنجشنبه 24 فروردین 1396 03:39 ب.ظ
Thank you for some other wonderful article. Where else may just anybody get that type
of information in such an ideal method of writing?
I have a presentation subsequent week, and I'm at the search for such info.
دوشنبه 21 فروردین 1396 02:10 ب.ظ
Great post. I was checking constantly this blog and I'm impressed!

Extremely useful info particularly the last part :) I care for such information a lot.

I was seeking this certain information for a very long
time. Thank you and good luck.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


وبلاگ حقوقی اعتدال
درباره وبلاگ

با سلام
هدف از ایجاد این وبلاگ،کمک به پیشبرد مباحث حقوقی و کمک به حل مشکلات جامعه امروزی ایران است.
شماره جهت مشاوره حقوقی رایگان
09372335214
ارتباطبامدیر
saeedmaadikhah@yahoo.com

مدیر وبلاگ : انجمن علمی حقوق
مطالب اخیر
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو